شیمی دوازدهم صابون ، پاک کننده غیر صابونی و شوینده خورنده

در فصل اول شیمی دوازدهم صابون توضیح داده می‌شود. مولکول‌های صابون دارای دو بخش قطبی و ناقطبی هستند. بخش قطبی صابون، آب دوست است درحالیکه بخش ناقطبی آن چربی دوست بوده و آب گریز است. صابون با سر آب دوست خود در آب حل می‌شود و با بخش چربی دوست خود با مولکول‌های چربی جاذبه برقرار می‌کند. در واقع مولکول‌های صابون همانند پلی بین مولکول‌های آب و چربی قرار می‌گیرند.

عواملی مختلفی همچون نوع پارچه، دما، نوع آب و مقدار صابون روی قدرت پا‌کنندگی صابون تاثیر می‌گذارد. به طور مثال، صابون در آب سخت به خوبی کف نمی‌کند و قدرت پاک کنندگی آن کاهش می یابد، زیرا صابون با یون‌های کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت رسوب تشکیل می دهد.

صابون طبیعی معروف به صابون مراغه معروف ترین صابون سنتی ایران است. این صابون به دلیل خاصیت بازی مناسب، برای موهای چرب استفاده می شود.

شیمی‌دان‌ها در جست و جوی موادی بودند که قدرت پاک کنندگی زیادی داشته باشند. موادی که ساختار آنها مشابه صابون است و بتوان آنها را به میزان انبوه و با قیمت مناسب تولید کرد. موادی که به پاک‌کننده‌های غیرصابونی مشهور هستند.

پاک‌کننده‌های غیرصابونی قدرت پاک کنندگی بیشتری نسبت به صابون دارند و در آب های محتوی یون‌های کلسیم و منیزیم نیز خاصیت پاک کنندگی خود را حفظ می کنند زیرا با یون های موجود در این آب‌ها رسوب تشکیل نمی دهند.

صابون و پاکننده‌های غیرصابونی بر اساس برهم کنش میان ذره ها عمل می‌کنند. اما برای زدودن رسوب تشکیل شده بر روی دیواره کتری، لوله ها و آب راه ها به پاک‌کننده‌هایی نیاز است که افزون بر این برهم کنش‌ها، با آلاینده ها واکنش شیمیایی بدهند و آنها را به فراورده هایی تبدیل کنند که با آب شسته شوند.

صابون شیمی دوازدهم

جوهر نمک، سدیم هیدروکسید و سفیدکننده ها از جمله پاک کننده‌های خورنده هستند.
نوعی پاک‌کننده شامل مخلوط سدیم هیدروکسید و پودر آلومینیم برای باز کردن مجاری مسدود شده در برخی وسایل و دستگاه های صنعتی استفاده می شود.

استاد اسماعیل پور این مبحث را در استودیوی قلمچی تدریس کرده و فیلم آموزشی و جزوه آموزشی آن در سایت قرار گرفته است. برای مشاهده و دانلود بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

فیلم آموزشی شیمی دوازدهم – صفحه 1 تا 13 – تدریس در قلمچی    مشاهده و دانلود

جزوه شیمی دوازدهم – صفحه 1 تا 13 – تدریس در قلمچی                مشاهده و دانلود


نظرات