021-28424131 orbitaledu.com@gmail.com

تحلیل و بررسی درس شیمی آزمون‌ قلمچی برای کنکور ۹۹

در این مقاله قصد دارم آزمون قلمچی را مورد بررسی قرار دهم. اگر شما جزء محدود دانش‌آموزانی هستید که از ابتدای تابستان به صورت کاملاً جدی و حرفه‌ای روی شیمی پایه (دهم و یازدهم) کار کرده‌اید، پس آزمون قلمچی ۵ مهر برای شما آزمون مهمی خواهد بود.

تقریباً همه‌ی دانش آموزانی که از هفته‌ی اول تیر در کلاس‌های تدریس خصوصی شیمی من حضور داشتند، برای آزمون ۵ مهر آماده هستند. آزمونی که در آن شیمی دهم و یازدهم به صورت جامع ارائه خواهد شد.

اما آزمون‌های قلمچی از ۱۹ مهر در میان دانش آموزان فراگیرتر می‌شود. زمانی که دوازدهم در کنار یکی از دو سال دهم یا یازدهم خودنمایی میکند. به شما پیشنهاد میکنم از بین دو زوج کتاب شیمی پایه، موردی را انتخاب کنید که در آن ضعیف‌تر هستید.

در ۳ آزمون ۱۹ مهر، ۳ آبان و ۱۷ آبان از مبحث “مولکول‌ها در خدمت تندرستی” آزمون گرفته می‌شود. این فرصت مناسب برای دانش آموزانی خواهد بود که در شیمی پایه مشکل دارند. شما باید با توجه به حجم کم شیمی دوازدهم در این آزمون‌ها، زمان قابل توجهی را برای یکی از زوج کتاب انتخابی بگذارید.

متاسفانه در سال‌های گذشته، چه در کلاس‌های تدریس گروهی و چه در کلاس‌هایی که تدریس خصوصی شیمی را انجام می‌دادم، بارها دیده‌ام که دانش‌آموزان تا بهمن ماه بیش از ۷۰ درصد زمان مطالعه شیمی خود را صرف دو فصل اول شیمی دوازدهم می‌کنند که این امر یکی از عوامل اصلی عدم موفقیت در درس شیمی کنکور در میان دانش آموزان است.

در آزمون‌های ۱ آذر، ۱۵ آذر و ۲۹ آذر ۱۳۹۸ برای شیمی دوازدهم از مبحث “آسایش و رفاه در سایه شیمی” طرح تست می‌شود.

همه چیز طبق برنامه‌ی مدارس پیش می‌رود. در انتهای پاییز نیم سال اول دوازدهم را تمام کرده‌اید و تسلط خود را در شیمی پایه افزایش داده‌اید و با خیال راحت خود را برای آزمون‌های ۲۰ دی و ۴ بهمن آماده می‌کنید.

اهمیت آزمون‌های ۲۰ دی و ۴ بهمن، به اندازه‌ی آزمون ۵ مهر است. شما در آزمون ۲۰ دی فقط نیم سال اول دوازدهم را دارید و در آزمون ۴ بهمن فقط از پایه طرح تست می‌شود. در واقع آزمون ۴ بهمن دقیقاً مشابه آزمون ۵ مهر می‌باشد و به همین دلیل برای دانش آموزان سکوی مقایسه‌ی خوبی است.

در آزمون‌های ۱۸ بهمن، ۲ اسفند و ۱۶ اسفند طراحان قلمچی از مبحث “شیمی جلوه‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری” شیمی دوازدهم طرح تست خواهند کرد. با توجه به اینکه این فصل حجم کم و محتوای ساده‌ای دارد، توصیه میکنم که اگر در شیمی پایه و نیم سال اول شیمی دوازدهم اشکالاتی دارید، حتماً آن‌ها را بر طرف کنید.

آزمون ۷ فروردین مشابه آزمون‌های ۵ مهر و ۴ بهمن است و آزمون ۱۵ فروردین مشابه آزمون ۲۰ دی برگزار می‌شود. در واقع این آخرین فرصت شما برای جمع‌بندی و رفع اشکال شیمی پایه و نیم سال اول دوازدهم است. زیرا پس از آن دانش آموزان درگیر نیم سال دوم دوازدهم و امتحانات نهایی خواهند بود.

با آزمون‌های ۲۹ فروردین، ۱۲ اردیبهشت و ۲۶ اردیبهشت نیم سال دوم دوازدهم هم تمام می‌شود و پس از آن با ۳ آزمون جامع به استقبال کنکور سراسری می‌روید.

قطعاً آزمون‎‌های قلم‌چی از نظر برنامه‌ریزی، محتوا و جامعه‌ی آماری در میان موسسات مختلف با فاصله‌ی زیاد اول است؛ این را نه به دلیل آنکه خودم به عنوان طراح آزمون قلمچی و معلم شیمی قلمچی با کانون فرهنگی آموزش (قلمچی) همکاری میکنم، بلکه با توجه به تجربه‌ی سال‌های گذشته یادآور شدم.


نظرات